Nasz kraj jest bowiem najpopularniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej dla inwestorów z tego sektora - informują autorzy analizy „BPOland Potential and Prospects”, opracowanego przez firmę doradczą w sektorze nieruchomości komercyjnych CBRE, przy współpracy Hays, ekspertów w dziedzinie rekrutacji oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
W maju br. 43 krakowskie centra outsourcingu oferowały łącznie 25,4 tys. miejsc pracy (wzrost o blisko 31 proc. od stycznia 2012 r.), 55 warszawskich ośrodków posiadało 18,9 tys. miejsc pracy (wzrost o 33 proc.), a w 38 centrach położonych we Wrocławiu ich liczba sięgała 18,4 tys. w (wzrost aż o 46 proc.).
Popularność Wrocławia stale rośnie, szczególnie z punktu widzenia firm z sektora produkcyjnego i zaawansowanych technologii, które właśnie tutaj lokują swoje ośrodki badań i rozwoju (R&D).
W ostatnim roku Polska wyprzedziła Indie pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy i rozbudowywania istniejących projektów w sektorze BPO, a od 2008 roku liczba zatrudnionych przez firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu rośnie o 20 proc. rocznie. Polska rozwija się szybciej niż inne kraje naszego regionu i znajduje się w centrum zainteresowania inwestorów.
Jednak relokacja firmy lub jej części jest poważnym przedsięwzięciem, stąd zarządy i menedżerowie potrzebują szczegółowych informacji na temat rozlicznych aspektów funkcjonowania polskiego rynku. Doceniają też bardzo zachęty oferowane przez władze centralne regionalne.
- Dane porównujące tempo wzrostu sektora BPO w Polsce i w Indiach, gdzie liczba nowych projektów spada, pokazują, że duże firmy coraz częściej wybierają Europę Środkowo-Wschodnią, a przede wszystkim Polskę, na lokalizację swoich inwestycji - mówi Sławomir Majman, prezes PAIiIZ. - Sukces firm, które zainwestowały w Polsce, zachęca kolejne do wejścia na polski rynek.
Według autorów opracowania, kluczową rolę odgrywają świetnie wykształceni i wykwalifikowani pracownicy, co jest najlepszą zachętą do inwestowania w Polsce.
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce ma zaledwie dziesięcioletnią historię. Jej rola zaczęła rosnąć, w wyniku rozbudowy istniejących centrów takich firm jak: State Street, Hewlett Packard i HSBC, a także dzięki pojawieniu się nowych graczy.
autor: Piotr Stefaniak (wnp.pl)
http://www.praca.wnp.pl/110-tys-osob-zatrudnia-sektor-nowych-uslug-w-polsce,204338_1_0_0.html