Facebook
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej.
SŁOWO KLUCZOWE
BRANŻA
REGION
SZUKAJ HANDLOWCÓW:
łukasz rosłonek
Przedstawiciel Handlowy w branży FMCG
Otwock
województwo mazowieckie
wyślij wiadomość
dodaj do znajomych
WYKSZTAŁCENIE
Ogólny
Liceum ogólnokształcące
od 2004-09 do 2007-05
DOŚWIADCZENIE
Przedstawiciel Farmaceutyczny
Diagnosis S.A
od 2014-04 do 2017-09
Branża:
Farmacja/Sprzęt medyczny/Medycyna
Opis:
Realizacja założonych planów sprzedaży, rozwój sprzedazy poprzez aktywne pozyskiwanie nowych klientów. Regularne odwiedzanie podległych aptek, sklepów medycznych, wprowadzanie nowych produktów. Raportowanie do regionalnego kierownika oraz do Dyrektora handlowego.
Przedstawiciel Handlowy
Kompania Piwowarska S.A
od 2012-04 do 2016-01
Branża:
Spożywcza
Opis:
realizacja planów sprzedaży, negocjacje warunków umowy, dbałość o dobry wizerunek firmy, realizowanie lokalnych akcji promocyjnych, budowanie dobrych relacji z klientami, dbałość o jakościową i wizualną ekspozycje oraz dystrybucję produktów, raportowanie, pozyskiwanie nowych klientów, regularne odwiedzanie podległych placówek sprzedaży, kontrola zapasów oraz kreowanie zamówień oraz zwiększanie udziałów firmy.
Przedstawiciel Handlowy
Firma Handlowa Rolnik
od 2011-10 do 2012-04
Branża:
Spożywcza
Opis:
Realizacja celów sprzedażowych u klientów detalicznych i sieciowych na terenie województwa, wprowadzanie nowych produktów, budowanie i utrzymywanie dobrych relacji z klientami, informowanie o promocjach, dbanie o pozytywny wizerunek firmy,oraz współpraca z działem dystrybucyjnym.
Przedstawiciel Handlowy
Unilever
od 2011-01 do 2011-09
Branża:
Spożywcza
Opis:
realizacja planu sprzedaży u klientów detalicznych na terenie województwa, budowanie długoterminowych relacji z klientem, dbałość o jakościową ekspozycję i dystrybucję produktów, budowanie i umacnianie wizerunku firmy u klientów, negocjowanie umów handlowych.
OPIS
Kursy:
Prawo Jazdy kat. A i B
Akademia Sprzedaży
Kroki wizyty handlowej
Matematyka handlowa
Zarządzanie kategorią i marką
Zasady merchandisingu
Perswazyjna forma sprzedaży + pokonywanie obiekcji.
Negocjacje handlowe
Języki obce:
Angielski- komunikatywny
Hobby:
Motoryzacja
Piłka nożną
Podróże
Elektronika
Inne:
Moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe pomogły mi zdobyć wiele cennych i przydatnych umiejętności, takich jak: zdolności do obiektywnej i analitycznej oceny sytuacji, negocjacji handlowych, analitycznego myślenia, monitoringu rynku, czuwania nad prawidłowym obiegiem dokumentów, obsługi komputera (przede wszystkim pakiet MS Office, Internet) oraz urządzeń biurowych. Oprócz merytorycznego przygotowania do pracy nabyłem również umiejętności pracy pod presją czasu oraz odporności na stres. Moja praca wymagała ode mnie nie tylko efektywnej współpracy z klientami, ale także wzorowej pracy w zespole. W utrzymywaniu kontaktów z klientami pomogła mi niewątpliwie umiejętność łatwego i skutecznego nawiązywania kontaktów z ludźmi. W pracy zawodowej charakteryzuję się bardzo dużym zaangażowaniem, dokładnością, sumiennością i systematycznością oraz wytrwałością w dążeniu do określonych celów. Gotów jestem także do ciągłego kształcenia i podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych.