ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap procesu rekrutacyjnego. Jeśli otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę, świadczy to o zainteresowaniu naszą kandydaturą. Ważne by na rozmowie wypaść jak najlepiej, bowiem od tego również w dużej mierze (a nie tylko od kwalifikacji) zależy nasz sukces.

Często zadajemy pytanie: jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna? Zazwyczaj jest to rozmowa w biurze, zdarza się jednak, że odbywa się przez telefon. Czasami trwa 20min, czasem jest długa i trwa ponad 60min. Prawdą jest, że nie ma gotowego scenariusza, owszem istnieją pytania, które pojawią się z dużym prawdopodobieństwem, jednak zawsze spotkania te różnią się – występuje wiele stanowisk, branż, dlatego nie da się przewidzieć wszystkich pytań od początku do końca. Inaczej wygląda rozmowa kwalifikacyjna przedstawiciela handlowego, inaczej kierownika działu marketingu.

Poniżej podajemy kilka zasad, pomocnych przy przygotowaniu się do spotkania rekrutacyjnego:

  • Pamiętaj, aby na rozmowę kwalifikacyjną przybyć punktualnie, najlepiej zjawić się 5min wcześniej. Nie zjawiajmy się zbyt wcześnie, czasem może to być niewygodne dla rekrutera, który ma wiele takich spotkań w ciągu dnia i w konsekwencji wywołać jego złość, a nie to jest naszym celem.
  • Bardzo ważne jest nasze podejście. Lepiej zjawić się z uśmiechem, bez zdenerwowania. Łatwiej nam się dobrze zaprezentować gdy nie jesteśmy zestresowani, kiedy jesteśmy sobą.
  • Lepiej byśmy byli dobrze przygotowani i to zarówno w biegłej znajomości naszego CV jak i firmy, w której ubiegamy się o stanowisko. Informacje potrzebne nam to np. jak duża jest firma, ile osób zatrudnia, czy posiada zagraniczne filie, kim jest właściciel i udziałowcy, czy jest w trakcie wykonywania dużego projektu/inwestycji etc.
  • Dobrze mieć przy sobie cały komplet dokumentów: zarówno CV, list motywacyjny, który złożyliśmy w firmie, jak i certyfikaty poświadczające naszą znajomość języków obcych, przebyte szkolenia, jak również referencje od poprzednich pracodawców.
  • Jeśli chodzi o ubiór, to na rozmowę kwalifikacyjną przychodzimy w stroju eleganckim i schludnym. Ponadto ważne by strój był wygodny, niekrępujący naszych ruchów – lepsze samopoczucie działa tylko naszą korzyść.
  • Przed rozmową przygotujmy się na ewentualne pytania, które prawdopodobnie się pojawią np: co jesteśmy w stanie zaoferować firmie, co nowego możemy do niej wnieść, w czym czujemy się specjalistami, jaki największy sukces udało nam się do tej pory osiągnąć, jakie cechy posiadamy potrzebne do pełnienia stanowiska, na które aplikujemy etc. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich pytań, skierowanych przez osobę rekrutującą, przygotujmy się jak najlepiej w zakresie pytań standardowych.
  • Przykład rozmowy kwalifikacyjnej: standardowy plan spotkania zazwyczaj przebiega w trzech etapach: 1)rekruter informuje nas o firmie, stanowisku i obowiązkach 2)etap zasadniczej rekrutacji: pytania skierowane do nas 3) nasze pytania (szanse rozwoju, zakres obowiązków – jeśli nie został podany etc.).
  • Ważne jest pierwsze wrażenie: ubiór, punktualność, uścisk dłoni(konkretny, niezdecydowany), pewność siebie (lub jej brak), nawet wybrane przez nas miejsce do siedzenia ma znaczenie (na wprost-rywalizacja, obok-współpraca).
  • Obowiązują tu również podstawowe zasady kultury osobistej np: nie przerywa się w trakcie mówienia, odpowiada się pełnymi zdaniami etc.
  • Po zakończeniu rozmowy możemy zadać pytanie kiedy rozstrzygną się wyniki rozmowy i w jakiej formie nas o nich poinformują.
  • Po upływie terminu podanego podczas rozmowy rekrutacyjnej i braku kontaktu, możemy się skontaktować z firmą i zapytać o wyniki. Jeśli otrzymamy odmowną odpowiedź w procesie rekrutacji, możemy zapytać co wpłynęło na negatywną decyzję, to pomoże nam uniknąć popełnionych błędów.

.

  • Podziel się tym postem

Zostaw komentarz